Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ Κ18: Για τις θέσεις κατάταξεις οι Εθνικές μας ομάδες

Γιώργος Πίτσης Γιώργος Πίτσης Βόλεϊ Δημοσιεύτηκε Κυριακή, 04 Σεπτεμβρίου 2022

Για τις θέσεις κατάταξεις 9-13 θα αγωνιστούν σήμερα Σεπτεμβρίου οι Δημήτρης Καλιόζης, Γιάννης Καρδούλιας και για τις θέσεις 17-21 οι Κυριάκος Κεσκίνης, Ανδρέας Κοντοστάθης και οι Κωνσταντίνος Βένιος, Αντώνης Καρύκας.

Στα κορίτσια, η Ελπίδα Πιτσιγκώνη με την Σταματίνα Γκιζέττη και οι Κατερίνα Κατέρη, Αγγελική Κοντακιώτη θα διεκδικήσουν το πρωί της Κυριακής τη καλύτερη δυνατή κατάταξη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ Κ18 (17-21).  
Οι Δωδεκανήσιοι Καλιόζης, Καρδούλιας παρά τη προσπάθεια που κατέβαλαν ηττήθηκαν από τους Δανούς Μάντσε, Μπρινκ με 2-0 (21-14, 21-18) σετ και έμειναν εκτός προημιτελικών. Πλέον περιμένουν τον αντίπαλό τους στη διεκδίκηση της 9ης θέσης στη διοργάνωση.

Οι Θρακιώτες Κεσκίνης, Κοντοστάθης απέναντι στους Ελβετούς Χούνζικερ, Φριντλ το πρωί της Κυριακής θα διεκδικήσουν την 17η θέση στην Ευρώπη. Αντίστοιχα και οι Βένιος, Καρύκας απέναντι στους Κύπριους Σαββίδη, Σαββίδη.

Εκτός της φάσης των «16» έμειναν στα κορίτσια και οι Κατερίνα Κατέρη, Αγγελική Κοντακιώτη και οι Ελπίδα Πιτσιγκώνη, Σταματίνα Γκιζέττη, οι οποίες ηττήθηκαν από τη Βουλγαρία και τη Κύπρο αντίστοιχα. Οι δύο Εθνικές μας ομάδες παρά τη προσπάθεια που κατέβαλαν ηττήθηκαν και οι δύο στο τάι μπρέικ.

Οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν για τις θέσεις κατάταξεις 17-21. Πιτσιγκώνη και Γκιζέττη θα αντιμετωπίσουν την Κυριακή το πρωί (4/9 09.15) τις Φινλαδές Μαένπα, Χίρβονεν και οι Κατέρη, Κοντακιώτη τις Σλοβάκες Μαγερνίκοβα, Ντάντσοβα (4/9, 10.00)

ΑΓΟΡΙΑ

ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ 9-13


4/9 -: Δημήτρης Καλιόζης/Γιάννης Καρδούλιας (Ελλάδα) - TBD

ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ 17-21

4/9 09.15: Αντώνης Καρύκας/Κωνσταντίνος Βένιος (Ελλάδα) - Σαββίδης/Σαββίδης (Κύπρος)
4/9 10.00: Ανδρέας Κοντοστάθης/Κυριάκος Κεσκίνης (Ελλάδα) - Χούνζικερ/Φριντλ (Ελβετία)

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

3/9: Δημήτρης Καλιόζης/Γιάννης Καρδούλιας (Ελλάδα) - Μάντσεν/Μπρινκ 0-2 (14-21, 18-21)

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «24»

3/9: Ανδρέας Κοντοστάθης/Κυριάκος Κεσκίνης (Ελλάδα) - Ας/Πίντερσεν (Νορβηγία) 0-2 (16-21, 22-24)
3/9: Δημήτρης Καλιόζης/Γιάννης Καρδούλιας (Ελλάδα) - Ντα Κόστα/Νταλ Όρτο (Ιταλία) 2-0 (21-10, 21-14)
3/9: Αντώνης Καρύκας/Κωνσταντίνος Βένιος (Ελλάδα) - Τόμας/Φρανσίσκο (Πορτογαλία) 1-2 (21-14, 20-22, 09-15)

Α' ΟΜΙΛΟΣ

1/9: Δημήτρης Καλιόζης/Γιάννης Καρδούλιας (Ελλάδα) - Χάνινεν/Γκροφιέ (Φινλανδία) 2-1 (19-21, 21.14, 15-12)
2/9: Δημήτρης Καλιόζης/Γιάννης Καρδούλιας (Ελλάδα) - Γιόχανινγκ/Σάκερμαν (Γερμανία) 2-1 (21-19, 18-21, 15-10)
2/9: Δημήτρης Καλιόζης/Γιάννης Καρδούλιας (Ελλάδα) - Γκλάτζ/Βίλιμεκ (Αυστρία) 0-2 (11-21, 13-21)

F' ΟΜΙΛΟΣ


1/9: Αντώνης Καρύκας/Κωνσταντίνος Βένιος (Ελλάδα) - Ρόσι/Ντουβάλ (Γαλλία) 0-2 (15-21, 15-21)
2/9: Αντώνης Καρύκας/Κωνσταντίνος Βένιος (Ελλάδα) - Χούνζικερ/Φριντλ 2-1 (17-21, 21-14, 23-21)
2/9: Αντώνης Καρύκας/Κωνσταντίνος Βένιος (Ελλάδα) - Μόργκαν/Σοτσζέβκα (Αγγλία) 2-1 (20-22, 21-18, 15-09)

Η' ΟΜΙΛΟΣ

1/9: Ανδρέας Κοντοστάθης/Κυριάκος Κεσκίνης (Ελλάδα) - Ρίντβαλ/Βεστφάλ (Τσεχία) 0-2 (20-22, 12-21)
2/9: Ανδρέας Κοντοστάθης/Κυριάκος Κεσκίνης (Ελλάδα) - Ουσάτοφ/Ντίντορτσιουκ (Μολδαβία) 2-0 (21-19, 21-17)
2/9: Ανδρέας Κοντοστάθης/Κυριάκος Κεσκίνης (Ελλάδα) - Μπίλτιου/Ονοφρέι (Ρουμανία) 2-0 (21-17, 21-12)

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ 17-21


4/9 09.15: Ελπίδα Πιτσιγκώνη/Σταματίνα Γκιζέττη (Ελλάδα) - Μαένπα/Χίρβονεν (Φινλανδία)
Κατερίνα Κατέρη/Αγγελική Κοντακιώτη (Ελλάδα) - Μαγερνίκοβα/Ντάντσοβα (Σλοβακία)

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «24»

3/9: Κατερίνα Κατέρη/Αγγελική Κοντακιώτη (Ελλάδα) - Γκίτσεβα/Γκαβραΐλοβα (Βουλγαρία) 1-2 (17-21, 21-13, 11-15)
3/9: Ελπίδα Πιτσιγκώνη/Σταματίνα Γκιζέττη (Ελλάδα) - Γκουτσάροβα/Σιαπάνη (Κύπρος) 1-2 (23-21, 13-21, 06-15)

ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ 24-29

3/9 16.00: Ιωάννα Κοντζεδάκη/Ελευθερία Φετφατζή - Νιτσένκο/Σερεμέτιεβα (Ουκρανία)

Α' ΟΜΙΛΟΣ

1/9: Ελπίδα Πιτσιγκώνη/Σταματίνα Γκιζέττη (Ελλάδα) - Μοντέιρο/Σάντος (Πορτογαλία) 0-2 (15-21, 12-21)
1/9: Ελπίδα Πιτσιγκώνη/Σταματίνα Γκιζέττη (Ελλάδα) - Σομπεζάλ/Λορέν 0-2 (10-21, 12-21)
2/9: Ελπίδα Πιτσιγκώνη/Σταματίνα Γκιζέττη (Ελλάδα) - Μπερθού/Μπασόε (Δανία) 2-0 (21-15, 21-16)

Β' ΟΜΙΛΟΣ

1/9: Κατερίνα Κατέρη/Αγγελική Κοντακιώτη (Ελλάδα) - Νιτσένκο/Σερεμέτιεβα (Ουκρανία) 0-2 (16-21, 21-23)
1/9: Κατερίνα Κατέρη/Αγγελική Κοντακιώτη (Ελλάδα) - Μίου/Κερεσζτέσι (Ρουμανία) 2-0 (23-21, 21-18)
2/9: Κατερίνα Κατέρη/Αγγελική Κοντακιώτη (Ελλάδα) - Μισλίμι/Τάκι (Κόσοβο) 2-0 (21-14, 21-10)

F' ΟΜΙΛΟΣ

1/9: Ιωάννα Κοντζεδάκη/Ελευθερία Φετφατζή (Ελλάδα) - Ποσεντέλ/Καλάρ (Σλοβενία) 1-2 (21-17, 17-21, 09-15)
1/9: Ιωάννα Κοντζεδάκη/Ελευθερία Φετφατζή (Ελλάδα) - Παβέλκοβα Κ./Παβέλκοβα Α. 0-2 (09-21, 09-21)
2/9: Ιωάννα Κοντζεδάκη/Ελευθερία Φετφατζή (Ελλάδα) - Έμπερε/Κονσταντίνοβα (Λετονία)  0-2 (12-21, 27-29)

Γιώργος Πίτσης

Γιώργος Πίτσης

Ο αθλητικογράφος του site με πορεία απ’ το 2007 μέχρι και σήμερα. Η μεγάλη του αγάπη είναι οι μεταδόσεις αγώνων.