Έκλεψαν τις εντυπώσεις οι νεαροί αθλητές

Γιώργος Πίτσης Γιώργος Πίτσης Τέννις Δημοσιεύτηκε Τρίτη, 29 Απριλίου 2014

Όλοι όσοι βρεθήκαμε το Σαββατοκύριακο που πέρασε στις εγκαταστάσεις του Ομίλου Αντισφαίρισης Κω, χαρήκαμε την προσπάθεια αθλητών / ριών από διάφορα νησιά του Αιγαίου οι οποίοι  κατά την διάρκεια ενός  εξαντλητικού διημέρου , Αγωνίστηκαν με όλες τους τις δυνάμεις σε Αγώνες Μονού και Διπλού. Ιδιαίτερα εντυπωσίασε το πάθος και  η αγωνιστικότητα των λιλιπούτειων τενιστών στις κατηγορίες κάτω των Δέκα Ετών . Συνολικά συμμετείχαν 77 παιδιά από Ρόδο , Σύρο , Κάλυμνο και Κω. Αν και υπήρξε έντονη επιθυμία για συμμετοχή αθλητών από Πάρο, Μύκονο και Λέσβο, δεν πραγματοποιήθηκε λόγω των γνωστών προβλημάτων στην θαλάσσια συγκοινωνία  μεταξύ των νησιών. Ίσως στο 2οτουρνουά Αιγαίου στην Σύρο , το οποίο θα γίνει τον Ιούνιο να είναι όλοι εκεί.

Κατά την τελετή της απονομής των επάθλων , οι παράγοντες των Ομίλων ευχαρίστησαν δημόσια τις ακτοπλοϊκές εταιρείες Dodecanisos seaways και  Blue Star Ferries για τις ειδικές τιμές στα εισιτήρια των Ομάδων καθώς και την περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου για την Οικονομική στήριξη.


Αθλητές που διακρίθηκαν:

ΜΟΝΟ

Αγόρια 18

  1. Ιτσινές Αλέξανδρος ( ΚΩΣ ) 2. Βρεττός Περικλής ( ΚΩΣ )  3. Μάμμης Γιάννης ( ΚΩΣ )


Αγόρια 16

  1. Έψιμος Θεόφιλος ( ΚΩΣ ) 2. Παρίσης Ευάγγελος ( Ρόδος ), Παπακωνσταντίνου Βασίλης ( Κως ), Αυγουλάς Κων/νος ( Κως ).


Κορίτσια 16

  1. Διακογιάννη Θεοδοσία  ( Κως )  2. Κριτσωτάκη Ηλέκτρα  ( Κως )  3. Παπανικόλα Διονυσία ( Κως )


Αγόρια 14

  1. Λαζαρής Στέλιος ( Κάλυμνος ) , 2. Ζαίρης Γιάννης ( Κάλυμνος ) , 3. Τοκμάκης Ηλίας ( Σύρος )  4. Ρηγούτσος Αντώνης ( Σύρος )


Κορίτσια 14

  1. Παπαδημήτρη Παρασκευή ( Ρόδος ) , 2. Φραζή Φιλοθέη ( Κως ) , 3. Σκουρμαλά Βάσια ( Κως ), 4. Κόκκορη Εριλένα ( Σύρος )


Αγόρια 12

1. Παρίσης Αναστάσης ( Ρόδος )   2. Κόκκορης Γεώργιος ( Σύρος )  3. Τρικοίλης Στέλιος  ( Κάλυμνος )  4. Χατζησμάλης Αντώνης ( Κάλυμνος )


Κορίτσια 10 – 14 Πράσινη Μπάλα

  1. Βλάχου Σέβη ( Κως )  2. Ρηγούτσου Ελένη ( Σύρος )  3. Μαραβέλια Γιάννα ( Κως )  4. Χατζηνικολάου Αλκμήνη ( Κως ).


Αγόρια 10 Πράσινη Μπάλα

1. Πυθαρούλης Εμμανουήλ ( Ρόδος )  2. Διακονικολής Στέφανος  ( Κως )  3. Καπασακάλης Δημήτρης  ( Κως )   4. Χατζηνικολάου Στέργος ( Κως )


Στην Κατηγορία κάτω των 10 με Πορτοκαλί Μπάλα τα παιδιά αγωνίστηκαν σε Ομαδικό Τουρνουά και νικήτρια αναδείχθηκε η Ομάδα των : Κουφού Μικελίνα, Δρίβα Αλέξανδρου, Πανέρα Μάρκου και  Καπασακάλη Κατερίνας.


ΔΙΠΛΟ

 

Αγόρια 14

  1. Πρίντεζης  / Κόκκορης  ( Σύρος )  2. Παπιόπουλος / Ρηγούτσος  ( Σύρος )


Κορίτσια 14

1. Κόκκορη / Νομικού  ( Σύρος )   2. Παπαδημήτρη  /  Μιχελάκη  ( Ρόδος )


Αγόρια 12

1. Παρίσης / Κουφού ( Ρόδος )   2. Τρίγκας (Κως ) / Δημητράκης ( Σύρος )


Κορίτσια 10 – 14 Πράσινη μπάλα

1. Βλάχου ( Κως )  /  Τσώλη ( Ρόδος )    2. Μαραβέλια / Χατζηνικολάου  ( Κως )


Αγόρια 10 Πράσινη μπάλα

1. Καπασακάλης / Διακονικολής ( Κως )  2. Χατζηνικολάου ( Κως ) / Πυθαρούλης ( Ρόδος )

Γιώργος Πίτσης

Γιώργος Πίτσης

Ο αθλητικογράφος του site με πορεία απ’ το 2007 μέχρι και σήμερα. Η μεγάλη του αγάπη είναι οι μεταδόσεις αγώνων.