Παμπαίδες: Έκανε το 2/2 η Ακαδημία Καλύμνου (pics)

Γιώργος Πίτσης Γιώργος Πίτσης Μπάσκετ Δημοσιεύτηκε Κυριακή, 02 Οκτωβρίου 2022

Νέα πολύ μεγάλη νίκη και μάλιστα εύκολη για τους παμπαίδες της Ακαδημίας Καλύμνου, οι οποίοι κέρδισαν με, 59-40 τον Έσπερο Κω, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για τον όμιλο νήσων. Η Ακαδημία ήταν εμφανώς καλύτερη από τους Κώους και ουσιαστικά εξασφάλισε τη νίκη από το α’ ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με +21 (36-15). Η ομάδα του Χρήστου Καλαϊτζίδη μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και με ηγέτη τον Κουλλιά Π. ξέφυγε με νταμπλ-σκορ στο α’ δεκάλεπτο (22-11), ενώ παίζοντας ακόμη καλύτερη άμυνα έκλεισε το ημίχρονο με 36-15.

Στη συνέχεια ο Έσπερος Κω ισορρόπησε το παιχνίδι με πολυφωνία στο σκοράρισμα, αλλά ήταν ήδη αργά. Η Ακαδημία δεν ήταν διατεθειμένη να χάσει τα κεκτημένα της, κράτησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα και πανηγύρισε το 2 στα 2, με το οποίο παραμένει στο ρετιρέ. Εκτός από τον Κουλλιά Π., βοήθησαν στο σκοράρισμα οι Κουλλιάς Χ. και Μπουλαφέντης, ενώ ο Έσπερος δεν είχε κάποιον παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 22-11, 36-15(ημ.), 45-22, 59-40
Διαιτητής: Αντωνίου

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Καλαϊτζίδης): Κουλλιάς Π. 25(2), Τρικοίλης Ν., Νίκζας, Κουλλιάς Χ. 11, Μπούζαλης, Μαγριπλής, Έλληνας 8, Τρικοίλης Λ., Οικονόμου 1, Κλήμης 4, Μπουλαφέντης 10.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΩ (Χατζηστέργος): Ποταμιανός, Χατζηστέργος Π., Χλαπάνης 9, Χατζηστέργος Μ. 6(1), Σπατιώτης 2, Χότζα 8, Χατζηστέργος Θ. 2, Λαουμτζής 2, Κερμένης, Παπαχρόνης, Βελισαρίου 5, Πουλιού 6.

Γιώργος Πίτσης

Ο αθλητικογράφος του site με πορεία απ’ το 2007 μέχρι και σήμερα. Η μεγάλη του αγάπη είναι οι μεταδόσεις αγώνων.