Παίδες: Μεγάλη νίκη για τον Ηρακλή 2000 στην Κάλυμνο

Γιώργος Πίτσης Γιώργος Πίτσης Μπάσκετ Δημοσιεύτηκε Σάββατο, 04 Δεκεμβρίου 2021

Σπουδαία νίκη πέτυχαν στην Κάλυμνο επί της Ε.Α.ΚΑ., οι παίδες του Ηρακλή 2000, οι οποίοι κέρδισαν με 63-53, σε παιχνίδι για την 8η αγωνιστική του ομίλου νήσων. Η ομάδα της Καρδάμαινας… πάτησε γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο, ανέτρεψε τα δεδομένα και έφυγε νικήτρια από το νησί των «σφουγγαράδων». Με κορυφαίο τον Χρυσόπουλο στην τελευταία περίοδο (6-18 το επιμέρους σκορ), η ομάδα του Αποστόλη Γιασεμή άφησε το καλύτερο για το τέλος και πανηγύρισε ένα σπουδαίο «διπλό». Η Ε.Α.ΚΑ. ήταν μπροστά στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, χάρη στην πολύ καλή παρουσία των Αλαχούζου και Μακρυλλού, αλλά στο τέλος αυτός που χαμογέλασε ήταν ο Ηρακλής 2000, που με κορυφαίους τους Χρυσόπουλο και Πόγια πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στην Κάλυμνο.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-17, 29-23(ημ.), 47-45, 53-63
Διαιτητές: Αντωνίου- Μπουφίδης
Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Χαντσαρίδης): Χρυσάκης 7(1), Μουσσάς, Αλαχούζος 25(1), Τρικοίλης 2, Χαντζάρας, Κουλλιάς 1, Καρδούλιας, Μακρυλλος 18(1), Τρεπσενίστι.
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Γιασεμής): Αλεξανδράτος, Αγγελής 4, Χρυσόπουλος 22(4), Λέπουρι 6, Αποστόλ, Πόγιας 17(1), Διακαντώνης 2, Τσατσακλάς 8.

12sports.gr

Γιώργος Πίτσης

Ο αθλητικογράφος του site με πορεία απ’ το 2007 μέχρι και σήμερα. Η μεγάλη του αγάπη είναι οι μεταδόσεις αγώνων.