Εφηβικό: Νίκες για Ε.Α.ΚΑ και Ηρακλή 2000

Γιώργος Πίτσης Γιώργος Πίτσης Μπάσκετ Δημοσιεύτηκε Σάββατο, 27 Νοεμβρίου 2021

Την πρώτη της νίκη στο εφηβικό πρωτάθλημα πέτυχε η Ε.Α. Καλύμνου, η οποία κέρδισε με 69-63 τον Ιπποκράτη Κω, μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Με ηγέτες τους Αλαχούζο και Χαντζάρα, οι Καλύμνιοι έκαναν έναν εξαιρετικό α’ δεκάλεπτο (27-18), με τον Ιπποκράτη στη συνέχεια να ισορροπεί το παιχνίδι και να πλησιάζει στο ημίχρονο 38-32 με τους Γκοτζάι, Μπατσούλα και Γιαλλούση. Μάλιστα στο γ’ δεκάλεπτο, οι Κώοι βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους, είχαν πιο καθαρό μυαλό και κατάφεραν να αλλάξουν τη ροή του αγώνα, παίρνοντας το προβάδισμα με 50-54 (30’). Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως το πήρε προσωπικά ο Αλαχούζος και με επιμέρους σκορ 19-9, η Ε.Α.ΚΑ. πανηγύρισε το πρώτο ροζ φύλλο σε αντίθεση με τον Ιπποκράτη, που παραμένει χωρίς νίκη στον όμιλο νήσων.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 27-18, 38-32(ημ.), 50-54, 69-63
Διαιτητές: Νικολάου- Μπουφίδης
Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Χαντσαρίδης): Σκιαθίτης 8(1), Ζωγραφάκης, Αλαχούζος 32, Χαντζάρας 17(3), Χρυσάκης, Κουλλιάς, Μακρυλλός 2, Ολυμπίτης 6, Λυμπερέας 4.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κόρκος): Μακρόπουλος, Βερφάι 9(1), Γκοτζάι 16(2), Πύλιας 5(1), Μπατσούλας 17, Γιαλλούσης 14, Μούτσι 2.

ΕΦΗΒΟΙ: Ηρακλής 2000- Φοίβος 65-45

Εντυπωσιακοί οι έφηβοι του Ηρακλή 2000 κέρδισαν και μάλιστα άνετα στο β’ ημίχρονο το Φοίβο Κω με 65-45 και έκαναν το 3 στα 3, στον όμιλο νήσων. Η ομάδα του Αποστόλη Γιασεμή ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της μετά το α’ δεκάλεπτο (12-14) και πανηγύρισε τη νίκη, μαζί με μία σημαντική διαφορά. Ο Ηρακλής 2000 έχει κάνει ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα και με κορυφαίους τους Τσίκο και Αλαβέρα, πήρε την πολύτιμη νίκη στο ανοιχτό γήπεδο «Ι. Ζαράφτης». Οι γηπεδούχοι μάλιστα βρήκαν λύσεις και από άλλους παίκτες και διατήρησαν το αήττητο τους, παίζοντας μάλιστα και πολύ καλό μπάσκετ ειδικά στο β’ ημίχρονο. Για την Φοίβο (ρεκόρ 1-2) η υπόθεση- πρόκριση στο φάιναλ-φορ, έγινε πολύ δύσκολη.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 12-14, 29-23(ημ.), 47-34, 65-45
Διαιτητής: Φάκαρος
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Γιασεμής): Αλαβέρας 15(1), Μίγγο, Πιπέρης 7(1), Σακελλαρίου 6, Μυρτάι 8, Χρυσόπουλος, Μίχαλος, Τσίκος 23, Λέπουρι, Πόγιας 6, Αποστόλ, Μυξολούφης.
ΦΟΙΒΟΣ ΚΩ (Καζάκος): Σιούλας, Φάρκωνας, Γρηγοριάδης 9(1), Παπασταματίου 2, Φιλιππάκος 12(3), Σούλης 6(1), Ντούνγκα 6, Ζαχαρίου, Γκαντολούδης 10, Παραδείσης.

Γιώργος Πίτσης

Ο αθλητικογράφος του site με πορεία απ’ το 2007 μέχρι και σήμερα. Η μεγάλη του αγάπη είναι οι μεταδόσεις αγώνων.