Ήττα στο Περιστέρι για τον Ιπποκράτη

Γιώργος Πίτσης Γιώργος Πίτσης Μπάσκετ Δημοσιεύτηκε πριν 18 μέρες

Μία ακόμη γνώρισαν οι γυναίκες του Ιπποκράτη Κω, οι οποίες έχασαν εύκολα και στην Ανθούπολη από την Α.Ε.Κ. Περιστερίου με 66-42. Σ’ ένα παιχνίδι που έπρεπε να «χτυπήσει» ο Ιπποκράτης η ήττα ήρθε εύκολα με την γηπεδούχο Α.Ε.Κ. να ήταν μία κλάση καλύτερη από τις Κώες. Πλέον η κατάσταση εκ των πραγμάτων φαντάζει πολύ δύσκολη για τον Ιπποκράτη, ο οποίος έχασε στο ντέρμπι ουραγών με διαφορά 24 πόντων από την Α.Ε.Κ. Περιστερίου, η οποία πέτυχε την πρώτη της νίκη στον 2ο όμιλο της Α2 Κατηγορίας.

Η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική σ ένα ακόμη παιχνίδι και γνώρισε την έκτη της ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια. Από το ξεκίνημα του αγώνα η Α.Ε.Κ. Περιστερίου ήταν καλύτερη και ξέφυγε στο α’ δεκάλεπτο με 20-9 και με +16 (36-20) στο ημίχρονο. Ο Ιπποκράτης ισορρόπησε στο γ’ δεκάλεπτο με τις Χρυσάκη και Καλυμιοναρή, με την Α.Ε.Κ. Περιστερίου να πατάει γκάζι στο φινάλε (16-6 το τελευταίο δεκάλεπτο) και να φτάνει άνετα στην επικράτηση. Γιάκαλου, Τζίβα και Γαβαλά έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στον Ιπποκράτη, πετυχαίνοντας 50 από τους 66 πόντους της ΑΕΚ Περιστερίου.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 20-9, 36-20(ημ.), 50-36, 66-42
Διαιτητές: Αδαμόπουλος- Περδετζόγλου
Α.Ε.Κ. ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Αντωνόπουλος- Καργιάννης): Μαλαπάνη 4, Καλαντζή, Θορία 1, Ράπτη, Γαβαλά 13(3), Νάου, Γκόγκου, Κυριμάκη, Γιάκαλου 19(3), Μωραϊτη 9(1), Κατσιμάρδου 2, Τζίβα 18.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Σβύνου, Σταυριανάκη 9, Γκοτζάι 3, Πατμίου 1, Καλυμιονάρη 10(2), Κιαπόκα, Χρυσάκη 16, Γιαλλούση, Κουντουριώτη 3(1).

12sports.gr

Γιώργος Πίτσης

Ο αθλητικογράφος του site με πορεία απ’ το 2007 μέχρι και σήμερα. Η μεγάλη του αγάπη είναι οι μεταδόσεις αγώνων.