Εντός έδρας ήττα απ' το Χαλάνδρι για την Α.Ε Δικαίου

Γιώργος Πίτσης Γιώργος Πίτσης Μπάσκετ Δημοσιεύτηκε πριν 13 μέρες

Πολύ μακριά από τον καλό της εαυτό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, η Α.Ε. Δικαίου ηττήθηκε στην έδρα της από τον Α.Ο.Κ. Χαλανδρίου με 55-53, «πετώντας» ουσιαστικά στα… σκουπίδια το πολύτιμο «διπλό» επί του Ποσειδώνα Λουτρακίου. Η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα έκανε τη χειρότερη φετινή της εμφάνιση και ηττήθηκε από τους Αθηναίους που πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Η Α.Ε.Δ. δεν κατάφερε να βρει ποτέ ρυθμό στο παιχνίδι της, ήταν εξαιρετικά άστοχη και μοιραία γνώρισε τη δεύτερη εντός έδρας ήττα της, μετά την αναμέτρηση με τον Α.Ο. Πεύκης.

Η κακή μέρα φάνηκε από νωρίς για την Α.Ε. Δικαίου, η οποία σε κακή μέρα όλα τα βασικά της ατού και δυσκολεύτηκε αισθητά στο σκοράρισμα, έχοντας μόλις 6/27 τρίποντα. Στο α’ δεκάλεπτο οι Αθηναίοι προηγήθηκαν με 6-9 (4’) και 10-13 (10’), με την Α.Ε.Δ. να παίρνει το προβάδισμα (18-15), αλλά τον Α.Ο. Χαλανδρίου να απαντάει 18-19, για να λήξει το ημίχρονο με 28-30. Πόντο-πόντο κύλησε και το β’ ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 38-40 και 40-43 με κορυφαίο τον Φωτόπουλο. Ο Α.Ο.Κ. Χαλανδρίου ξέφυγε με 44-49 (33’), ενώ οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 49-52 (38’). Με 2/2 βολές οι Αθηναίοι έκαναν το 49-54 (1.31’ πριν το τέλος), με τον Βάση να μειώνει σε 51-54 (στο 1.20’). Ο Φωτόπουλος αστόχησε σε τρίποντο, αλλά η κατοχή παρέμεινε στο Χαλάνδρι, το οποίο αστόχησε σε λέι-απ. Ο Τριτσάρης με δύο βολές έκανε το 53-54 (στα 44’), η ομάδα του Στεφανάκη έχασε βολές και μάλιστα στα 16’’ ο Μωραΐτης έκανε λάθος. Στην τελευταία επίθεση και συγκεκριμένα στα 4’’ ο Τρυπας έκανε επιλογή με τρίποντο (βρήκε μόνο στο ταμπλό η μπάλα) και με μία βολή ο Α.Ο.Κ. Χαλανδρίου στα 4’’ διαμόρφωσε το τελικό 53-55.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 10-13, 28-30(ημ.), 42-43, 53-55
Διαιτητές: Αγγελής- Βάγγαλης
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας- Παπούλης): Βάση 9(1), Δρόσος Μ. 3(1), Τρύπας 9(1), Γεωργαδάκης, Τριτσάρης 11, Παρβαντώνης 2, Καλής, Δρόσος Π. 2, Λάμπρου 5(1), Καραθωμάς, Χατζησταμάτης 10(2).
Α.Ο.Κ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Στεφανάκης): Αθανασιάδης, Πασχαλίδης 11, Ανδρουλάκης 6(1), Δημητριάδης 6, Αμπελάς 3(1), Δεμέναγας 8(1), Μωραΐτης 3, Φωτόπουλος 19(3).

12sports.gr

Γιώργος Πίτσης

Ο αθλητικογράφος του site με πορεία απ’ το 2007 μέχρι και σήμερα. Η μεγάλη του αγάπη είναι οι μεταδόσεις αγώνων.