Νεάνιδες: Νίκη και πρώτη θέση για τον Ηρακλή 2000

Γιώργος Πίτσης Γιώργος Πίτσης Μπάσκετ Δημοσιεύτηκε Σάββατο, 24 Ιουλίου 2021

Την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον όμιλο νήσων πανηγύρισαν οι νεανίδες του Ηρακλή 2000, οι οποίες κέρδισαν με 53-39 τον Ιπποκράτη Κω και κάλυψαν το -5 του πρώτου αγώνα στο κλειστό γυμναστήριο του νησιού (44-39). Η ομάδα του Αποστόλη Γιασεμή ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της στο β’ ημίχρονο, ξέφυγε στο σκορ και πανηγύρισε τη νίκη κορυφής, με την οποία στο φάιναλ-φορ θα αντιμετωπίσει τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος. Οι Καρδαμιώτισσες έλεγξαν το ρυθμό του αγώνα (με εξαίρεση το β’ δεκάλεπτο) και προηγήθηκαν 8-4 (6’) και 12-8 στο α’ δεκάλεπτο. Η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου ισορρόπησε το παιχνίδι με την Γκοτζάι και μείωσε σε 26-24 στο ημίχρονο. Ο Ηρακλής 2000 ήταν κυρίαρχος στη συνέχεια και ξέφυγε με διψήφια διαφορά (40-30 στο 28’), έχοντας σε εξαιρετική μέρα την Σαρρή και άμεση… συνεργάτιδα την Αγρέλλη. Ο Ιπποκράτης μείωσε σε 46-37, αλλά ο Ηρακλής έκανε το 50-39 και κέρδισε με +14. Η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου θα παίξει στον ημιτελικό με τον Διαγόρα. Ο Ηρακλής 2000 χρησιμοποίησε οκτώ κορίτσια, ενώ ο Ιπποκράτης επτά.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 12-8, 26-24(ημ.), 42-32, 53-39
Διαιτητές: Πλατέλλα- Πατμίου
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Γιασεμής): Παναγιώτου, Ντόστι 7(1), Σακελλαρίου 5, Πάχου 6, Μάρα 6, Ζάκο, Αγρέλλη 10, Σαρρή 19.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Γκοτζάι 22(2), Καλάβρια, Κιλιμάτου 2, Κιαπόκα, Κουντουριώτη 3(1), Ντερβίσι, Ψαρού 12.

ΦΑΪΝΑΛ-ΦΟΡ ΙΑΛΥΣΟΥ (31 ΙΟΥΛΙΟΥ- 1 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ)
Ηρακλής 2000- Γ.Α.Σ. Ιάλυσος
Γ.Σ. Διαγόρας- Ιπποκράτης Κω

12sports.gr

Γιώργος Πίτσης

Ο αθλητικογράφος του site με πορεία απ’ το 2007 μέχρι και σήμερα. Η μεγάλη του αγάπη είναι οι μεταδόσεις αγώνων.