Εφηβικό: Νίκη πρωτιάς για τον Ιπποκράτη στην Κάλυμνο

Γιώργος Πίτσης Γιώργος Πίτσης Μπάσκετ Δημοσιεύτηκε Σάββατο, 23 Φεβρουαρίου 2019

Απόλυτος θρίαμβος και πρωτιά για τους έφηβους του Ιπποκράτη! Οι Κώοι κέρδισαν με 77-67 στην Κάλυμνο την Ακαδημία, την υποχρέωσαν στην πρώτη της φετινή ήττα, κάλυψαν το -7 του πρώτου αγώνα (53-60) και θα τερματίσουν στην πρώτη θέση, αποφεύγοντας κατά πάσα πιθανότητα τον Κολοσσό στον ημιτελικό του φάιναλ-φορ. Με τον Πέτρο Καραθωμά να ηγείται μετά το α’ δεκάλεπτο της προσπάθειας, η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου πέτυχε την πιο σημαντική νίκη της χρονιάς, οπότε και θα κόψει πρώτη το νήμα στον όμιλο νήσων. Ο Ιπποκράτης είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, βρίσκοντας επίσης λύσεις και από τους Καλάβρια, Βουδούρη και Ζαμάγια, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει με 33-38. Στο γ’ δεκάλεπτο, οι Καλύμνιοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και πέρασαν μπροστά στο σκορ, αλλά στο φινάλε ο Καραθωμάς και η παρέα του πήραν το ροζ φύλλο αγώνα στο νησί  των «σφουγγαράδων». Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία 20'' όταν η Ακαδημία, βρισκόταν στο -6 με την κατοχή δική της. Εκεί έγινε λάθος επαναφορά, ο Ζαμάγιας έκλεψε την μπάλα και έστειλε την διαφορά στο +8 (67-75) και την ομάδα του στην 1η θέση της βαθμολογίας. Στα 2'' με δύο βολές γράφτηκε το τελικό 67-77. Για την Ακαδημία δεν έφταναν οι πόντοι των Χαντζάρα, Χειλά και Μιλάτου και θα τερματίσει στη δεύτερη θέση του ομίλου…

Τα δεκάλεπτα ήταν: 11-18, 33-38(ημ.), 50-53, 67-77

Διαιτητές: Φάκαρος- Ευσταθίου

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Καλαϊτζίδης): Σισώης 3(1), Ρεΐσης 6, Τρικοίλης Σ., Χειλάς 14, Πελεκάνος, Μιλάτος 12(1), Μάγκος, Ρογαλίδης 9(1), Τρικοίλης Μ., Χαντζάρας 23(3).

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Καραθωμάς 32(2), Βάββας, Γκέζο 4, Ζέκης, Καλάβριας 14(4), Βουδούρης 11, Επιφάνης 1, Μιλίκοβιτς 3, Μπούσι, Ζαμάγιας 12(1)

12sports.gr

Γιώργος Πίτσης

Ο αθλητικογράφος του site με πορεία απ’ το 2007 μέχρι και σήμερα. Η μεγάλη του αγάπη είναι οι μεταδόσεις αγώνων.