''Χ''αμένες Μίλαν και Πόρτο

Σαρρής Σουλειμάν Σαρρής Σουλειμάν Διεθνή Δημοσιεύτηκε Τετάρτη, 03 Νοεμβρίου 2021

Στο 1-1 έμειναν Μίλαν και Πόρτο και πλέον ακόμη και η 3η θέση μοιάζει εξαιρετικά δύσκολη για τους «ροσονέρι» που έχουν μόλις ένα βαθμό. Από την άλλη, οι «δράκοι» ανέβηκαν στους 5 βαθμούς αλλά έχουν ματς στο «Άνφιλντ» και την τελευταία αγωνιστική ντέρμπι με την Ατλέτικο.

Στο 6ο λεπτό ο Γκρούιτς έκλεψε από τον Μπενασέρ, έδωσε στον Λουίς Ντίαζ κι εκείνος από κοντά πλάσαρε για το 0-1. Μάλιστα στο 17’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ολιβέιρα από δεξιά, ο Γκρούιτς  πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι αλλά ο Ταταρουσάνου έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ ενώ στο 25’ ο Ολιβέιρα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γκρούιτς πήρε νέα κεφαλιά αλλά και πάλι ο Ταταρουσάνου έσωσε δύσκολα.

Στο 31’ η Πόρτο βγήκα ξανά στην κόντρα αλλά το σουτ του Ταρεμί κόντραρε σε σώματα και από το κόρνερ ο Γκρούιτς πήρε για 3η φορά την κεφαλιά αλλά νικήθηκε εκ νέου από τον Ταταρουσάνου. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ζιρού έπιασε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή αλλά ο Κόστα πετάχτηκε κι έβγαλε σε κόρνερ .

Στο 55’ μετά από νέα εκτέλεση φάουλ του Ολιβέιρα, ο Πέπε πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Εβάνιλσον τη δεύτερη, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Ωστόσο στο 61ο λεπτό η Μίλαν έφτασε στο γκολ. ετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα κόντραρε στο τείχος και στρώθηκε στον Ζιρού που γύρισε με τη μία και είδε τον Κόστα να σώζει. Ωστόσο η μπάλα πήρε αριστερά και ο Καλουλού έκανε με τη μία το σουτ, με τον Εμπεμπά να βρίσκει την μπάλα και να τη στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1.

Στο 76’ μπήκε στο ματς ο Ζλαταν Ιμπραΐμοβιτς και στο 83 σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ

ΜΙΛΑΝ: Ταταρουσάνου, Καλάμπρια (46’ Καλουλού), Ρομανιόλι, Ερναντές, Τόμορι, Μπενασέρ, Τονάλι (68’ Κεσί), Σαλεμάκερς, Μπραΐμ Ντίαθ (68’ Κρούνιτς),  Λεάο (85’ Μαλντίνι), Ζιρού (76’ Ιμπραΐμοβιτς)

ΠΟΡΤΟΝτιόγκοΚόστα, Πέπε, Γκρούιτς, Ζαϊντού, Εμπεμπά, Οτάβιο (86’ ΤόνιΜαρτίνες), ΣέρτζιοΟλιβέιρα (70’ Βιτίνια), ΛουίζΝτίαζ (79’ ΜπρούνοΚόστα), Εβάνιλσον (79’ ΦρανσίσκοΚονσεϊσάο), ΖοάοΜάριο, Ταρεμί (86’ Πεπέ)