Νίκη παραμονής για την Σπέτσια

Γιώργος Πίτσης Γιώργος Πίτσης Διεθνή Δημοσιεύτηκε πριν 15 μέρες

Η Σπέτσια πανηγύρισε τεράστια νίκη με 2-1 επί της Σαμπντόρια και ξέφυγε με πέντε βαθμούς από Πάρμα και Τορίνο.

Στο 14’ το σουτ του Ενζολά κόντραρε σε σώμα και η μπάλα στρώθηκε και πάλι στον άσο της Σπέτσια που πλάσαρε και πάλι αλλά είδε τον Οντέρο να του λέει όχι. Στο 16’ το σουτ του Φαρίας από μακριά, έφυγε μόλις έξω και στο 20’ μετά από γέμισμα από δεξιά ο Σαμπό πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Τέρσι με νέα κεφαλιά εξ επαφής έκανε το 1-0.

Ωστόσο στο 24ο λεπτό η Σαμπντόρια έβγαλε μαγική κόντρα, ο Γιάνκτο σέντραρε από αριστερά και ο Καντρέβα με μαγικό γυριστό στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το 1-1.

Στο 27’ η κεφαλιά του Πόμπεγκα πέρασε λίγο έξω, ενώ στο

H Σπέτσια μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 60ο λεπτό κέρδισε πέναλτι και ο Ενζολά έγραψε το 2-1 από τα 11 μέτρα. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι έμειναν πίσω και κράτησαν το σπουδαίο τρίποντο. Μάλιστα στο 84ο λεπτό ο Πίκολι έκανε το σουτ με τον Οντέρο να σώζει εντυπωσιακά.

ΣΠΕΤΣΙΑ: Προβεντέλ, Τέρτσι, Μαρκίτσα, Σαμπό, Βινιάλι (80’ Φερέρ), Αγκουμέ, Πόμπεγκα (89’ Έρλιτς), Εστέβες (80’ Ματζιόρε), Γκιάσι, Φαρίας (65’ Αγούδελο), Ενζολά (80’ Πικολι)

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Οντέρο, Οτζέλο, Έκνταλ, Κόλεϊ, Μπερεζίνσκι, Γιοσίντα, Θόρσμπι, Γιάνκτο (79’ Βέρε), Καντρέβα (85’ Λερίς), Ντάμσγκααρντ (79’ Κουαλιαρέλα), Κεϊτά Μπαλντέ (86’ Περέιρα)

Γιώργος Πίτσης

Ο αθλητικογράφος του site με πορεία απ’ το 2007 μέχρι και σήμερα. Η μεγάλη του αγάπη είναι οι μεταδόσεις αγώνων.