Μία… κατάρα που διατηρήθηκε για περισσότερο από δύο χρόνια έσπασε η Λίβερπουλ, επικρατώντας της Πόρτσμουθ με 4-1 στο «Ανφιλντ». Η «Μπλε Δευτέρα» είναι η πιο καταθλιπτική μέρα του χρόνου, όμως για την ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ που είχε να γευτεί τη χαρά της νίκης αγωνιζόμενη Δευτέρα, από τον Ιανουάριο του 2007, κάθε Δευτέρα ήταν «μπλε», αφού μετρούσε έξι διαδοχικές αποτυχίες σε διάρκεια δύο ετών.
Ωστόσο η Δευτέρα αυτή, στις 15 Μαρτίου έμελλε να σπάσει το αρνητικό σερί. Τις βάσεις γι’ αυτό, έβαλε ο συνήθης ύποπτος Φερνάντο Τόρες, μόλις στο 26’ της αναμέτρησης. Στα επόμενα έξι λεπτά ο νικητής είχε αποφασιστεί. Κι αυτό γιατί πρώτα ο Μπάμπελ στο 28’ και ύστερα ο Ακουιλάνι στο 32’, ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-0. Μέχρι δηλαδή να έρθει και πάλι ο Φερνάντο Τόρες στο 77’, για να αυξήσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά (4-0). Μια διαφορά που απλώς συμμάζεψε ο Μπελχάτζ στο 88′, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.